Túlhajszolod magad? Ideje lassítanod a tempón!

Mi a bajod?

Ebben a mai rohanó modern világban sokszor elragad minket a hév és a folyamatos rohanás. Megtartani a tempót és jól teljesíteni nem egy könnyű feladat. Sajnos ez az életmód testi-lelki kimerüléssel és stresszel is járhat. Nagyon fontos, hogy figyeljünk a jelekre, ha túl sok terhet veszünk a vállunkra. Mégis melyek azok a dolgok, amiktől teljesen kimerülhetünk és mit tehetünk ellene, hogy ne legyen súlyos a helyzet? Nehézségeink lehetnek az elalvással és állandóan felébredünk éjszaka közepén. Sokat járunk a mosdóba és felfaljuk a hűtő tartalmát. Teli hassal nem jó aludni, pláne, ha másnap nagyon fontos meetingre kell menni. Ugye, nem szeretnél elbóbiskolni a megbeszélés alatt?

Állandóan fáradtnak érezhetjük magunkat, még akkor is, ha kellő mennyiségű időt töltöttünk a pihenéssel. Ez azt jelenti, hogy nem hagytunk elég időt a regenerálódásra. Másnap fejfájással és hányingerrel ébredhetünk, ha egész éjjel forgolódtunk az ágyban. A túlhajszolt életmód csökkentheti az immunrendszerünk védekezőképességét, így gyakran ki lehetünk téve mindenféle fertőzésnek. Ezért érdemes sok-sok zöldséget és gyümölcsöt enni, vitamin kúrát csinálni és rengeteg vizet fogyasztani. Hirtelen megnövekedett izzadás és szapora szívdobogás okot adhat arra, hogy túl sok a stressz. Mindenképpen látogassunk meg egy orvost, ha hosszú távon ilyen tüneteket produkálunk. Ha mindennap belefeledkezünk a munkába vagy a szürke hétköznapokba, akkor könnyen eltörhet a mécses, ha valaki finoman vagy durván szól hozzánk. A sírás és a hangulatingadozás jel arra, hogy ideje lassítani és beszélni valakivel, aki közel áll hozzánk.

Az ingerültség nem vezet semmi jóra, könnyen össze lehet balhézni szeretteinkkel. Így próbáljunk meg lenyugodni és elengedni minden negatív érzést. Néha úgy érezhetjük, hogy semmire sincs időnk és minden hülyeség a nyakunkba szakad. A munka rovására is mehet, ha nem hozzuk rendbe a lelki bajainkat. Elhanyagoljuk a napi rutinokat és a végén a kanapén fekszünk tévét kapcsolgatva teljesen kiégve... Nincs időnk és energiánk a családra és a barátainkra figyelni. Elfelejtünk minden közös megbeszélt programot és meghívást. Állandóan lerázzuk a rokonokat és a barátokat.Mindig legyen idő a szeretteinkre! Ezt sose felejtsük el! Ha már nem élvezzük azt, amit csinálunk és elvesztettük az érdeklődést valami iránt, akkor időre és feltöltődésre van szükségünk. Ilyenkor elkell menni világot látni vagy megkell látogatni a rég nem látott rokonokat, barátokat.  

Mit tehetsz ezek ellen?

Próbálj meg mindennap ugyanabban az időben lefeküdni és ugyanabban az időben kelni. Ez segíthet a testnek és az agynak beállítani egy rendszeres alvási ciklust. Ha eddig nem tetted a rendszeres testmozgás is segíthet a jobb alvás elérésében. Próbálj meg heti legalább három-négy alkalommal edzeni, de ne edzés előtt közvetlenül lefeküdni, mert ez álmatlan éjszakát okozhat. Kerüld a túlzott alkohol és koffein fogyasztást, sőt az energiaitalt is elfelejtheted egy kis időre. Ha eddig nem vetted rá magad kipróbálhatod a relaxációs és meditációs technikákat, hogy lecsillapítsd az elmédet és felkészítsd magad az alvásra. Győződj meg róla, hogy a hálószobád csendes, sötét és megfelelő hőmérsékletű legyen. Egy jó minőségű matrac és párna is segíthet a kényelmes alvásban.

Te is kütyü függő vagy? Próbáld meg legalább egy órával lefekvés előtt elkerülni a televíziót, számítógépet és okostelefont, mivel a képernyők kék fényük miatt gátolhatják az álmosságot. Ne egyél nehéz vagy fűszeres ételeket lefekvés előtt. Feszültnek érzed magad? Tanuld meg kezelni a stresszt: relaxációs gyakorlatokkal vagy stresszkezelési technikákkal. A lényeg, hogy ne pörögj és ne húzd fel magad felesleges dolgokon. Egy kicsit vonulj el valahova és csendesítsd el az elmédet. Találd ki mit szeretnél csinálni: mivel kapcsolódnál ki hétköznap esténként. Olvass egy jó könyvet vagy nézd meg a kedvenc sorozatodat.

Vigyázz magadra!

Gondold át, milyen célokat és feladatokat tartasz a legfontosabbnak az életedben. Azonosítsd azokat a dolgokat, amelyeken túlhajszolod magad, és fontolj meg néhány változtatást. Hozz létre napi és heti teendőlistát, és oszd be az idődet és a kötelező feladatokat. A hatékony időmenedzsment segít elkerülni a túlhajszolást. Fontos, hogy tudj nemet mondani olyan feladatokra vagy kérésekre, amelyek további stresszt és terhet okoznak. Ne vállalj be többet, mint amit valóban elbírsz. Legyen időd az alvásra és délutánonként egy kicsit relaxálhatsz is. Hallgasd meg a testeden és az elméden jelezni próbáló jeleket. Ha folyamatosan kimerült és stresszes vagy, érdemes komolyan venni ezeket a jeleket és cselekedni. Ha nincs más megoldás érdemes szakembert felkeresni. Az egészséges egyensúly megtalálása az életedben kulcsfontosságú a túlhajszolás elkerülése érdekében. Ne felejtsd el, hogy a saját egészséged és jóléted az elsődleges szempont, és fontos időt szánni a személyes gondoskodásra és pihenésre.